Financial Planning Excellence

Actions
Loading...

Financial Planning Excellence

Actions
Loading...

Financial Planning Excellence

Manulife, Company for Financial Planning Excellence*!

Our advisors have won awards in the financial planning organized by SCMP/IFPHK in 2007-2016.

Also first-ever recipient of the "Outstanding Company of the Year (Excellence in Practice)" Award In 2014-2016.

*Manulife (International) Limited has been recognized as “Company for Financial Planning Excellence” in the insurance sector of the SCMP/IFPHK Financial Planner Awards 2007-2016.

Underneath are the lists of the winning teams!

2016 Winners (Information as at Oct 2016)

Second Round Winners
Evelyn Chan Macau Alliance
Emil Chau - Jennifer Lee's District
Rebecca Chung - Bonnie Chung's District
John Ho MVP - Steven Wong's District
Ming Ho KS - George Lung's District
Martin Hui MVP - Yvonne Lo's District
Gloria Kho Ricky Lam's District
Charis Kung SV Bryan Fung's District
Gigi Kwok KS - Jolly Wong's District
Sin-Man Kwok Bonnie Chung's District
Kary Lam KS - FHL District
Eric Lei SV Win Win District
Henry Lok SV Victor Kuan's District
Kaz Ng SV Win Win District
John Tang MVP - Yvonne Lo's District
Cinder Vong Macau Alliance
Brandon Wong KS - Ricky Cheung's District
Jason Wong KS - George Lung's District
Monica Yeung Paul Kong's District
First Round Winners
Louis Chan MVP - Credy Chong's District
Pun-Wing Chan KS - Alan Chung's District
Phoebe Cheng SV Derek Chow's District
Terence Chung KS - Ricardo Lai's District
Rex Ho Vernon Cheuk's District
Catherine Kuong MEGA Eric Tsoi’s District
Yumi Lam MVP - Steven Wong's District
Zen Lee Vernon Cheuk's District
Stanley Lei SV Win Win District
Michelle Leong Macau Alliance Eric Leong's District
Wener Leung CUE - Frank Lau's District
Lilian Ma MVP - Steven Wong's District
Samson Ng Danny Poon's District
Rex Pun SV Win Win District
Yuni U SV Victor Kuan's District
Margaret Wong Central Distirct
Polly Wong George Lai's District
Turbo Wong KS - Jolly Wong's District
Chi-Shing Yu Francis Li's District

2015 Winners (Information as at Oct 2015)

Second Round Winners
Sophia Chang CUE - Frank Lau's District
Stanley Ho Peninsula East District
Kelvin Lam MVP - Credy Chong's District
Ruby Lao SV Victor Kuan's District
Tansy Lee KS - Danny Yau's District
Zen Lee Vernon Cheuk's District
Hilda Leung Eric Chan's District
Maggie Lo Oriental West District
Jessica Lui KS - Nelson Ho's District
Deryl Mak Vernon Cheuk's District
Sine Tam SV Win Win District
Daniel Wong Jennifer Lee's District
First Round Winners
Kelvin Choy MVP - Credy Chong's District
John Ho MVP - Steven Wong's District
Mandy Huang SV Victor Kuan's District
Kenneth Hui MVP - Tom Chan's District
Gigi Kwok KS - Jolly Wong's District
Alan Lam Macau Eric Leong's District
Joyce Lee Eric Chan's District
Christina Leung MVP - Steven Wong's District
Kathy Leung KS - Alan Chung's District
Sam Leung CUE - Frank Lau's District
Yumi Leung CUE - Windy Chan's District
Angela Ng Francis Li's District
Stephen Shin Victoria East District
Janet So KS - Mendy Fan's District
Bobo Wong Macau Branch
Matthew Yeung Jennifer Lee's District
William Yung MVP - Steven Wong's District

2014 Winners (Information as at Oct 2014)

Second Round Winners
Anita Chan KS - Ricardo Lai's District
Kbees Chan Anita Wong's District
Cherry Cheng MVP - Frank Lau's District
Horace Cheng Oriental West District
Locus Cheng MVP - Credy Chong's District
Regina Cheuk MVP - Yvonne Lo's District
Ken Lee KS - C. H. Ho's District
Sara Leong Macau Eric Leong's District
Lilian Ma MVP - Steven Wong's District
Isabel Tam Macau Branch
Grace Tang KS - Danny Yau's District
Iris Wong Peninsula West District
Flora Yu MVP - Steven Wong's District
First Round Winners
Rosaline Chan SV Win Win District
Ivy Cheng KS - Brain Soong's District
Irene Cheung Central District
Rico Chui Jennifer Lee's District
Angela Lau MVP - Patrick Cheng's District
Carmen Lo KS - C. H. Ho's District
Yvonne Lo MVP - Yvonne Lo's District
Mark Mak KS - Ricardo Lai's District
Ray Ngan KS - Alan Chung's District
Stella Sham KS - Peter Shum's District
Simon Tsang Tommy Lam's District
Farica Wong SV Win Win District
Ringo Wong lsland West District

2013 Winners (Information as at Oct 2013)

Industry Winner - Insurance Sector

Jenny Meyers Wong MVP - Sam Ho's District

Second Round Winners
Edward So Elaine Sze's District
Allen Wang MVP - Frank Lau's District
Jenny Meyers Wong MVP - Sam Ho's District
Winnie Wu MVP - Patrick Cheng's District
First Round Winners
Phoebe Cheng SV Johnny Chan's District
Regina Cheuk MVP - Patrck Cheng's District
Peggy Cheung Anita Wong's District
Shirley Cheung Elaine Sze's District
Mikado Cho Kowloon South District
Carol Hui MVP - Credy Chong's District
Susan Ko Michelle Lai's District
Lily Leung George Lai's District
Alice Liu Chris Lo's District
Sara Ma Derek Leung's District
Jackie Ng Ricardo Lai's District
Jane Siu Kowloon South District
Joey Tam Paul Tang's District
Eric Tsang Shelina Chung's District
Patricia Wong Kowloon South District
Ruby Wong Central District
Tracy Wong Central District

2012 Winners (Information as at Oct 2012)

My Favourite Financial Planner

Raymond Lo C. H. Ho's District

 

Second Round Winners
Roxanne Kwan MVP - Patrick Cheng's District
Christina Liu Ricardo Lai's District
Raymond Lo C. H. Ho's District
Germaine Wu Central District
Josephine Yeu MVP - Patrick Cheng's District
May Yip Hong Kong East District
First Round Winners
Daniel Cheung Stephen Si's District
Joey Cheung George Lung's District
Mak Hung Pun, Vernon Cheuk's District
Doris Tang Jennifer Lee's District
Stella Tse Peninsula West District
Catherine Wong Peninsula South District
Margaret Wong Central District
Tracy Wong Chris Lo's District

2011 Winners (Information as at Oct 2011)

Second Round Winners
Telia Chan Victoria North District
Cliff Fung Clement Lam's District
Ivy Lau Patrick Cheng's District
Brian Soong Samy Chan's District
Rebecca Sun Oriental West District
Wendy Yu Patrick Cheng's District
First Round Winners
Alex Chan Anita Wong's District
Addie Chui Danny Poon's District
Roxanne Kwan Patrick Cheng's District
Edmund Lam MP District
Christina Liu Ricardo Lai's District
Jason Ma Samy Chan's District
Gary Ng Samy Chan's District
Jackie Ng Ricardo Lai's District
Rein Ng C W Chan's District
Robert Wong David Li's District
Wilfred Wong Patrick Cheng's District

2010 Winners (Information as at Nov 2010)

My Favourite Financial Planner

Cara Pau George Lung's District

 

Second Round Winners
Tina Cheng Credy Chong's District
Rein Ng Alan CW Chan's District
Cara Pau George Lung's District
Bianca Sin Danny Yau's District
Eric Young Danny Ho's District
First Round Winners
Gilbert Chan Paul Tang's District
Aaron Cheng Paul Tang's District
Milton Cheng David Lam's District
Howard Chun Peninsula East District
Miyoki Lai Michelle Lai's District
Christina Liu Ricardo Lai's District
Eli Ng Danny Yau's District
Virginia Seung Victoria North District
Simon Wong Leona Tse's District
April Yeung Samy Chan's District

2009 Winners (Information as at Nov 2009)

Second Round Winners
Keith Cheng Central District
Debbie Choi Monita Ng's District
Samuel Lee Paul Tang's District
Edmund Li Frank Lau's District
Brian Soong Samy Chan's District
Catherine Wong Peninsula South District
First Round Winners
Eric Cheng George Lai's District
Alison Chow Central District
Elaine Ho Shelina Chung's District
Angel Liu William Pang's District
Cara Pau George Lung's District
Danny So Mark Sit's District
Margaret Wong Central District
Rebecca Wong Michelle Lai's District
Selina Wong MP District
Germaine Wu Central District

2008 Winners (Information as at Nov 2008)

Second Round Winners
Daniel Chau Kowloon South
Camilla Ha Henry Cheng's District
Florence Kwok Hong Kong Peninsula South
Brenda Lai Victoria South
Andrea Ng Leona Tse's District
Wiser Ng Hong Kong North
Leona Tsih Kowloon South
Ann Wong Victoria East District
Margaret Wong Oriental South
Violet Yeung Daniel Chu's District
First Round Winners
Cliff Fung Victoria East
Carmen Ho Hong Kong Peninsula South
Irene Ho Frank Lau's District
Cynthia Lee Hong Kong South
Brian Soong George Lung's District
Stella Tse Hong Kong Peninsula West
Ernie Yu George Lai's District

2007 Winners (Information as at Nov 2007)

Second Round Winners
Joey Cheung George Lung's District
Brenda Lai Victoria South
William Lau George Lai's District
Charles Lee George Lai's District
Kent Leung Wilfred Lam's District
Amy Ng Hong Kong East
Stephen So Kowloon South
Brian Soong George Lung's District
Germaine Wu Central District
First Round Winners
Kenneth Chow Hong Kong East
Cara Pau George Lung's District
Wong Kwok Leung Hong Kong East